Stevia Ürünleri Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Stevia Ürünleri Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Bu yüzden stevia ürünlerini mutfağınızda kullanmadan önce mutlaka etiket bilgisine bakmalısınız. Burada bakmanız gereken en önemli 2 nokta şudur;

1. Kullanım şekli nedir?

Aldığım ürün şekere göre kaç kat tatlı ve hangi oranda kullanmalıyım? Örneğin Fibrelle Prebiyotik Lifli Stevialı Tatlandırıcı şekerle aynı oranda kullanılmasına rağmen Fibrelle Duble Zero Slim tatlandırıcı şekerden iki kat daha tatlı olmasından dolayı tarifte yazılan şekerin yarısını kullanmanız gerekir.

2. Aldığım ürün hangi amaçla ve hangi tatlılarda kullanılmaktadır?

Tatlandırıcılar kısaca özetlersek çay kahve formunda kullanılan ya da mutfağınızda tatlı yapımında kullanılan şekliyle satışa sunulmaktadır. Çay kahve formları genelde masa üstü stickler şeklinde ve dispencer tablet olarak bulunur.

Mutfağınızda kullanacağınız stevia ürünleri ise bu formlardan farklı bir içeriğe sahiptir ve amacı şeker yerine kullanabileceğiniz, tatlılarda gerekli karamelizasyon,ağdalaşma, kıvam, gevrekliği sağlamak zorundadır. Çay kahve formunda bu özellikleri aramayacağımız için mutfakta kullandığımız ürünle bu ürünler birbirinden ayrışmaktadır.

Mutfağınızda kullanacağınız ürünler de kendi içinde farklı çeşit tatlılarda kullanılmak üzere ayrışmaktadır. Fibrelle Prebiyotik Lifli Stevialı Tatlandırıcı ise bir istisna olarak bütün tatlı çeşitlerinde ve şekerle bire bir oranda kullanabileceğiniz ve her türlü türk tatlısında güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Ayrıca sadece tatlandırıcı değil aynı zamanda fonksiyonel bir ürün olan Fibrelle Prebiyotik Lifli Stevialı Tatlandırıcı, içerisindeki prebiyotik lifler sayesinde probiyotik mokroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler. Fibrelle Duble Zero Slim Tatlandırıcı ise şekerin yarısı kadar kullanılır ve daha çok kıvam gerektirmeyen tatlılar için tercih edilir.

Merve Özdemir/Kalite Güvence Mühendisi

YORUM YAP